“YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK” UYGULAMASI YAPILDI
İçişleri Bakanlığının 'Trafikte Yaya Bilincinin Oluşturulması' projesi kapsamında “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla tüm Türkiye de eş zamanlı düzenlenen "Yaya Öncelikli Trafik" uygulaması Akpınar İlçemizde Ankara Asfaltı Bulvarı üzerinde Kaymakam Bilal BASRI, İlçe Jandarma Komutanı Sami TEMİZ, İlçe Emniyet Amir V. Yasin ERDOĞAN, kurum müdürleri, öğrenciler ve kolluk personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Uygulama sırasında açıklamalarda bulunan Akpınar Kaymakam V. Bilal BASRI, bütün şoförlerin yayalara öncelik tanıması gerektiğini ifade ederek " Karayolları Trafik Kanunun 74. Maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklik ile artık araç sürücülerinin görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak işaret ve ya levhalrla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlaması, buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayaya ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi. Bu yıl yaya öncelikli geçiş yılı ilan edildi. Bugün tüm Türkiye'de tamda bu saatlerde yaya geçişinde ki bu farkındalığı artırmak için böyle bir program düzenledik. Özellikle Avrupa ülkelerinde imrenerek gözlemlediğimiz tespit ettiğimiz şey yaya adımını attığı anda sanki kırmızı ışık yanmış gibi aracını durduruyor. Bizde aynı şeyin Türkiye'de uygulanmasını istiyoruz. Zaten trafik kanununda, yaya geçitlerine yaya adım attığı anda araçlar durmak zorunda, ama bunu uygulamaya dökemiyoruz. Buradan bütün şoförlerimizden rica ediyorum yayalara öncelik tanıyın. Herkese kazasız güzel günler diliyorum. Trafikte daha çok kurallara uyduğumuz bir Türkiye diliyorum" dedi.
Ardından uygulamada durdurulan sürücülere uygulama hakkında bilgi verilerek katılımcılar ve görevli personel tarafından, ilgili broşürler dağıtıldı.